Húsvéti tánctilalom, avagy fegyelmezett ünnepnapok német módra

2015.04.03. 15:44 Ars Boni

Németországban a tartományok hatáskörébe tartozik az ünnepnapok szabályozása. Természetesen van néhány ünnep, amit országszerte ünnepelnek, mint a német egység napja (október 3.), vagy a karácsony, de a többi "piros betűs nap" kijelölése és szabályozása a tartományi törvényhozások feladata.

tanctilalom.jpg

Az ünnepnapokról szóló törvények (Feiertagsgesetz) az adott tartományban bevett ünnepnapok mellett, az azokon tilalmazott tevékenységek körét és a tilalom megszegése esetén alkalmazandó szankciókat is szabályozzák. És a német jogalkotók nem viccelnek: például Bajorországban szabálysértés miatt akár több ezer eurós bírság is kiszabható arra, aki halottak napján, vagy karácsony este nyilvános bulit, vagy sporteseményt szervez.

A tilalom nem csak az egyházi ünnepekre vonatkozik és nem csak a kluboknak és más szórakozóhelyeknek okoz fejfájást. Az ilyen ünnepnapokon sporteseményt, koncertet, fesztivált, de az ünnep komolyságát veszélyeztető, vagy az ünneplőket zavaró egyéb tevékenységet sem lehet végezni, így indokolatlanul hangos kerti munkákat sem.

Ha megvizsgáljuk két tartomány, Hessen és Bajorország szabályozását, fény derül arra, hogy ugyanazt a kérdést kis eltérésekkel, de alapvetően mégis ugyanúgy szabályozzák.

Hessen tartomány ünnepnapokról szóló törvénye (Hessisches Feiertagsgesetz) 1952-ből való. Ez a törvény - a vasárnapok mellett - 10 napot minősít törvényes ünnepnapnak (gesetzliche Feiertage) az évben. Ezek az ünnepek: az újév első napja, nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., a mennybemenetel napja, pünkösdhétfő, úrnapja, a német egység napja és karácsony első és második napja.

A legvallásosabb tartományként számontartott Bajorországban az ünnepnapokról szóló törvény elnevezése a vasár- és ünnepnapok védelméről szóló törvény (Gesetz über den Schutz der Sonn- und Feiertage) nevet viseli. A hesseni törvényhez képest a bajor jogalkotó további három ünnepnapot is a törvényes ünnepnapok sorába emelt. Hessenhez képest munkaszüneti nap a három szent király napja (vízkereszt), mindenszentek ünnepe és a túlnyomórészt katolikus lakosságú településeken Mária mennybemenetelének ünnepe is. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a müncheni gyerekeknek több szünnapjuk van az évben, mint frankfurti társaiknak.

De mit is jelent pontosabban a tánctilalom (Tanzverbot)? - tehetjük fel a kérdést. Az ünnepnapokról szóló törvények nem csak a munkaszüneti napokat jelölik ki. Részletesen szabályozzák azt is, hogy az ünnepnapokon milyen tevékenységeket lehet folytatni, és melyeket tilos. A szabályozás alapvetően azt a célt szolgálja, hogy az ünnepelni kívánó emberek nyugodtan ünnepelhessenek, illetve vallásukat zavartalanul gyakorolhassák. A vallásszabadság, illetve a szabad vallásgyakorlás az az alapjog, amely van annyira jelentős, hogy más emberek jogainak korlátozását igazolja.

Ezért nem lehet Hessen tartományban nagypénteken, nemzeti gyásznapokon és halottak napján nyilvános táncrendezvényt, profitorientált nyilvános sporteseményt, illetve felvonulást tartani. Sőt még a médiának is ügyelnie kell arra, hogy műsoraik figyelembe vegyék az ünnep komolyságát. Aki a tilalmakba ütköző tevékenységet folytat, és mások ünnepléshez, vagy vallásgyakorláshoz való jogát sérti, szabálysértést követ el, és pénzbírság fizetésére kötelezhető.

Ezért fordulhatott elő az elmúlt években Frankfurtban, hogy a nagypénteken bulizni vágyók spontán táncolással és a városháza előtti táncos flashmobokkal hívták fel a figyelmet arra, hogy ők az ünneptől függetlenül szórakozni szeretnének. Meg kell jegyezni, hogy természetesen nagypénteken is nyugodtan el lehet menni egy házibuliba.

Bajorországban - a többi tartományi szabályozáshoz hasonlóan - nem csak a törvényes ünnepnapokon, hanem a vallásgyakorlásra szolgáló templomok és zsinagógák környékén sem lehet hangoskodni, ha ott az adott felekezethez tartozóknak éppen a fő istentiszteletük zajlik. Természetesen Bajorországban sem lehet sporteseményt tartani nagypénteken, így az is elképzelhetetlen, hogy a Bayern München nagypénteken focizzon, ezzel ugyanis súlyosan megsértené a törvényt, és akár 10.000 euróig terjedő bírságra számíthatna.

Összefoglalva elmondhatjuk: jól meg kell gondolni, hogy az ember Németországban törvényben rögzített ünnepnapon mit tesz és milyen hangosan, ugyanis könnyen súlyos bírság fizetésére kötelezhetnek a hatóságok, ha megszegjük az ünnepnapokról szóló törvény rendelkezéseit. Ha azonban tiszteletben tartjuk mások ünnepeit és nyitottan állunk hozzá a többi kultúrához és valláshoz, nagy bajunk egészen biztosan nem eshet.

a kép forrása

*

Ha nem szeretnél lemaradni a további írásainkról, kövesd az Ars Bonit a facebookon.

*

A bejegyzés trackback címe:

https://arsboni.blog.hu/api/trackback/id/tr27336570

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

♔bаtyu♔ 2015.04.03. 20:59:54

Ha mi csinálnánk, itt orbánozna, keletezne és európázna a sok "európai".

Tamara2012 2015.04.04. 04:33:53

Prüszköltem a vasárnapi boltbezárások miatt. Ezek szerint más országokban is vannak szabályok, melyeket betartatnak, mert ha ellent állunk, kölesként fizethetnénk. Azért azon elcsodálkoztam, hogy akár húsvét hétfőjén, ha úgy tartja a kedvem, miért nem rotációs kapálhatnék, ha akkor van rá időm, lehetőségem, kapám, erőm? Kinek ártok vele, a szomszéd foglalkozzék a locsolóival, vagy menjen vendégségbe, vagy hagyjon a saját portámon élni.
Van bennem egy manó, amelyik azonnal pörlekedik, mihelyt bárki is felemeli az ujját, beint. Csak azt ne! Mert ha eddig nem jutott eszembe a kert feltárcsázása, akkor tuttira eszembe jutna.
Igen, igen.
A boltok bezárását megérteném, de mégsem teszem. Miért? Elsősorban azért, mert eddig is sok volt a munkanélküli. Akkor miért "dagasztják fel" ezeket a statisztikai adatokat?! Miért veszítik el a munkájukat mindazok, akiket kizárólag hétvégére alkalmaztak?
*
Legfőképpen azt tartom felháborítónak, hogy megcsinálták a törvényt, végigverték és alkalmazzák. Népszavazás nélkül, csak úgy döntenek a fejünk felett. Most ez már mindig így lesz?
Ezek után hozzák az új, meg még újabb §-sokat, betartatják velünk, mert kitalálták?! Ezt tartom felháborítónak.
Azonkívül a vasárnapi munkát nem, mert abban éltem, szerkesztőségben dolgoztam. Mi nem ismertük a karácsonyi-, húsvéti-, pünkösdi- sőt egyéb ünnepet sem, így éltem, s még itt vagyok.
Most is sokan dolgoznak a "védett napokon", nem állhat le az ország. Vagy legközelebb azt vezetik be, hogy sem tévé, sem rádió, sem közlekedés?! Mert ezt kiagyalták és végigverik, rajtunk. Ülünk a sötétben?
Csak azt ne!
No ezért lettem durcás, de nagyon.

vuvuvu2 2015.04.04. 07:36:05

@Tamara2012: az még csak a kisebbik gond, hogy megcsinálták a törvényt, végigverték és alkalmazták és mindezt népszavazás nélkül.

a nagyobb gond az, hogy mindez álszent és képmutató módon történt. hogy lehet az, hogy több helyen a székesfővárosban az eddig szombati (lánykori nevén MDF) piac mellé már vasárnapra is szerveznek piacot?

ha már az a cél hogy pihenjenek az emberek (ezzel egyébként egyet lehet érteni, és nemcsak az eladókra gondolok, hanem azokra a családokra akik eddig egész vasárnapjukat gyerekestül plázákban való lógással töltötték), akkor ez vonatkozzon a lehető legtöbb emberre. nem kell annyit okskodni, ahogy a módszerváltás előtt működött az üzletek nyitvatartása, az teljesen klappol a vasárnapi pihenéssel.

maxval bircaman felelős szerkesztő · http://bircahang.org 2015.04.04. 07:54:24

De hiszen ez fasiszta diktatúra!!! Mondjon le Orbán AZONNAL!

♔bаtyu♔ 2015.04.04. 08:42:48

@vuvuvu2: A piacon önként árulnak. Ahogy a bolt is nyitva tarthat vasárnap, ha a tulaj áll be.

♔bаtyu♔ 2015.04.04. 08:43:24

@maxval bircaman szerkesztő: Ja, nagy a kuss. Most akkor Merkel keleti vagy nyugati.

Moin Moin 2015.04.04. 09:04:51

Nézzük dolgot az életszerűség nézőpontjából!
Vajon mekkora valós igény van Bad Tölzben, vagy Rottachban arra, hogy éppen Allerheiligenkor legyen punkkoncert?:-)

Aztán: Ha a Bayern Minga megőrülne és épp most Osterfestkor akarna ki tudja kivel megmérkőzni, vajon visszatartaná-e ebben egy nevetséges 10.000 eurós bírság, a 747,6 millió eurós éves klubköltségvetéséhez képest?:-)

Moin Moin 2015.04.04. 09:07:13

@♔bаtyu♔: @maxval bircaman szerkesztő: Ti meg akkor ugassatok, ha a Pussy Riot koncertezhet a moszkvai Кафедральный Соборный храм Христа Спасителя-ban!:-)

Moin Moin 2015.04.04. 13:30:22

@maxval bircaman szerkesztő: Érdekes: egy csomó koncertet rendeznek évszázadok óta templomokban... Ennyi tudatlan hülyét!:-)

empoftla 2015.04.07. 07:20:23

@maxval bircaman szerkesztő: Igen, templomban csak a keresztény akkord az elfogadható (pl. C dúr) a pogány vagy eretnek hangzatok (pl. A moll) tiltandóak.
süti beállítások módosítása