Vezessük be a poligámiát is?

2015.07.29. 09:56 Ars Boni

Az Amerikai Legfelsőbb Bíróság június 26-i döntésében kimondta, hogy az Alkotmány Tizennegyedik Kiegészítése értelmében az azonos nemű párok házasságát minden államban engedélyezni kell, s minden államnak kötelessége elismerni egy más államban, azonos neműek közt…

tovább »

A kartellek feltárása az engedékenységi politika tükrében

2015.07.27. 21:08 Ars Boni

interjú dr. Juhász Miklóssal, a Gazdasági Versenyhivatal elnökével Menyire eredményes az engedékenységi politika alkalmazása a kartellek feltárása terén? Mennyire jogkövetők a magyarországi vállalkozások? Dr. Juhász Miklóst, a Gazdasági Versenyhivatal elnökét…

A res iudicata terjedelme

2015.07.24. 08:45 Ars Boni

A res iudicata jogintézménye tekintetében egy alapvető eljárásjogi intézményről, elvről beszélhetünk, amely a jogállamiság egyik alapkövét, a jogbiztonságot szolgálja. Ebből kifolyólag a res iudicata olyan jogintézmény, amelynek érvényesülése az egész jogrendszeren belül…

A választottbíróságon nem kell küzdeni a korrupció ellen

2015.07.22. 22:58 Ars Boni

Az új polgári perrendtartás elfogadása után sem változtatna lényegesen a választottbíróságok szabályozásán Kecskés László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Választottbíróság elnöke. Kecskés elnökként a választottbíróságokat az…

Végső eszköz – legsúlyosabb korlátozás

2015.07.17. 02:22 Ars Boni

Ahogyan az Alkotmánybíróság egyik első – a témával kapcsolatos – határozatában fogalmaz, „a büntetőjog a büntetőhatalom gyakorlásának törvényes alapja és egyúttal az egyéni jogok védelmének szabadságlevele is.” Ebből a meghatározásból máris kitűnik egy…

A vállalatcsoportok köztünk élnek

2015.07.16. 00:20 Ars Boni

Egy nemzetközi cég leányvállalatai különböző jogrendszerekben, formálisan önállóan működnek ugyan, a valóságban azonban gazdaságilag egy egységet alkotnak. Az Andrássy Egyetemen tartott konferencia előadói szerint ezt az egységes, csoportszintű üzletpolitikát a jognak is el…

Melegházasság Magyarországon?

2015.07.15. 10:18 Ars Boni

Az azonos neműek házasságát engedélyező írországi népszavazás és az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának döntését követően a hazai közbeszédben is a figyelem középpontjába került az azonos nemű párok házasságkötésének lehetősége. Korábbi cikkünkben…

Alkotmányjogi panasz: hogy jut el a lépcső tetejére?

2015.07.14. 12:23 Ars Boni

Az alkotmányjogi panasz az alkotmánybírósági alapjogvédelem talán legfontosabb eszköze a hétköznapi ember számára, a bírósági utólagos normakontroll és az alapvető jogok biztosának utólagos normakontroll-indítványa mellett, hiszen ez a legkézzelfoghatóbb az állampolgárok…

Kisebbségvédelem az EU-ban – lehetetlen küldetés?

2015.07.12. 22:58 Ars Boni

Az európai uniós kisebbségvédelem aposztrofálható lehetne akár egy lehetetlen küldetésként is, tekintettel arra, hogy az EU-nak jelenleg még nincs kifejezett hatásköre a nemzeti kisebbségek védelmére. Ugyanakkor, véleményem szerint a kisebbségben élő nemzeti közösségek uniós…

„A méltóságon esett sebeket nem mindig lehet gyógyítani egy tollvonással”

2015.07.10. 15:26 Ars Boni

Az Amerikai Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága június végi döntésében leszögezte, hogy az Alkotmány Tizennegyedik Kiegészítése kötelezően írja elő, hogy minden államnak engedélyeznie kell az azonos nemű emberek közötti házasságot, valamint el kell ismernie a két azonos…

süti beállítások módosítása