Tagyoni lövöldözés kapcsán az élethez való jog sérelmét mondta ki az EJEB

2015.10.30. 08:47 Ars Boni

Az EJEB elmarasztalása a 2. cikk kapcsán az élethez való jog sérelmére és a hatékony nyomozás hiányára is kiterjedt. Magyarországot korábban egyetlen egyszer marasztalta el az EJEB az élethez való jog sérelme miatt az R.R. és mások ügyében, azonban először marasztal el a hatékony nyomozás hiánya miatt, ezen cikkel kapcsolatban.

A 2. cikk megsértése, ahhoz képest, hogy az élethez való jogot, mint alapjogot védi, igen gyakorinak mondható. 1959 és 2014 közötti időszakban az EJEB összesen 1030-szor mondta ki a 2. cikk sérelmét, amely közül 509 esetben az Orosz Föderációt, 294 esetben a Török Köztársaságot míg a 42 esetben Bulgáriát marasztalta el.


Jelen döntés a 2012-ben történt tagyoni lövöldözés és autósüldözés néven a médiát befutott ügyet zárta le. A szóban forgó ügy 2012. augusztusában történt, amikor is a két kérelmező Balatoni kirándulásuk végeztével úgy döntöttek, hogy nem térnek még az nap haza hanem a kocsijukban töltik az éjszakát Zánkán. Azonban az éjszaka eltöltésére alkalmas hely keresgélés közben, a jármű gyanús lett egy helybélinek, a faluban történő le föl körözése miatt, aki értesítette a faluban ténykedő polgárőrt aki pedig a körzeti megbízottat. A polgárőr és a körzeti megbízott egy sötét színű Ford Mondeoval, civil öltözetben kezdte el keresni a szóban forgó járművet, melyet 3 óra 30 perckor egy magánházzal szemben parkolva meg is találtak. Ekkor a körzeti megbízott az autóhoz lépve közölte, hogy rendőr és felszólította a kérelmezőket, hogy igazolják magukat. A kérelmezők azonban megijedtek a civil ruhás körzeti megbízottól és elhajtottak, amely következtében egy autós üldözés alakult ki, amely Tagyon egy családi ház udvarán ért végett, azzal, hogy a két kérelmező egy zsákutcába jutva nem tudott tovább menekülni. A körzeti megbízott autójával elállta az utat és ismét felszólította a kérelmezőket, hogy álljanak meg. Amikor azonban a kérelmező a járművel elindult a polgárőr irányába a megbízott két lövést adott le, egyet az autó sárvédőjére másikat pedig a fejmagasságba, amely 5-10 centiméterrel kerülte el csupán az egyik kérelmező fejét.

Ezt követően derült ki, hogy a körzeti megbízott által betörőnek gondolt két nő turista, míg a két nő számára, hogy az emberrabló egy körzeti megbízott.

Az eset után a Veszprémi Nyomozó Ügyészség eljárást indított emberölési kísérlet miatt a körzeti megbízottal szemben, amelyet később megszüntetett, mert a fellépést arányosnak ítélte meg tekintettel arra, hogy a társa életét veszélyben hitte. Ezzel párhuzamosan pedig a Balatonfüredi Rendőrkapitányság megállapította a lőfegyver jogszerű használatát mivel nem emberélet kioltását, hanem a gépjármű megállítását célozta.

Bíróság döntése

Az EJEB döntése több szempontból is érdekes, kiváló alapot szolgáltat a bíróság döntéshozatali mechanizmusának elemzéséhez. Először is a magyar kormány álláspontját vizsgálta, meg amely kimerült abban, hogy a kérelmezők az ügy lezárását követően nem éltek a Be. 199.§. 2 bekezdése szerinti pótmagánváddal, így a kérelem elutasítását kérték. Az EJEB ezt az érvelést elfogadhatatlanak tartotta, tekintettel arra, hogy a Veszprémi Nyomozó Ügyészség hivatalból eljárást indított az ügyben, amelyet a későbbiekben bűncselekmény elkövetésének hiányában lezárt, amellyel ellen a kérelmezők panasszal is éltek, így a Bíróság szerint kellően kimerítették a hazai jogorvoslatot. Lemmens belga bíró azonban párhuzamos véleményében arra mutat rá, hogy a magyar kormány hibázott, hogy semmilyen bizonyítékot nem szolgáltatott a magánvádas eljárás hatékonyságáról, amellyel meggyőzhette volna a Bíróságot, hogy egy hivatalból lezárt nyomozás ellenére az indítvány más végeredményt is hozhatott volna.

Ezt követően a Bíróság az első kérelmező (Szabó) esetében megállapította, hogy az eljárási szabályzatával ellentétesen az összes hazai jogorvoslat kimerítését követően nyújtotta be, így a kérelmet nem fogadta be.

A Bíróság érvelésében levezette, hogy a 2. cikk sérelme megállapítható, annak ellenére, hogy nem idézett elő halált a fegyverhasználat, tekintettel arra, hogy az alkalmazott erő nem volt arányos azaz nem a feltétlenül szükséges mértékben és típusban használta a körzeti megbízott. Annak ellenére, hogy jogosan hihette, hogy polgárőr társának élete veszélyben, a fellépés nem tekinthető arányosnak mivel a veszélyhelyzetet saját magatartása idézte elő. Ugyanis a polgárőr kapott egy bejelentést, azonban a helyszínen nem volt nyoma bűncselekménynek, a jármű nem állt körözés alatt tehát közvetlen veszélyhelyzet nem állt fenn, ami nem tette volna lehetővé a szabályok szerinti eljárást. Ezzel szemben a kérelmezők joggal hihették, hogy valaki meg akarja támadni őket, tekintettel arra, hogy sötét autóval, jelzés nélkül civil ruhában érkezett a körzeti megbízott ráadásul hajnali órákban.

Kjølbro dán bíró különvéleményben azonban úgy véli, hogy a 2. cikk sérelme nem történt meg, mivel a rendőr azonosította magát és a fegyvert is csak akkor használta, amikor társa életét veszélyben hitte. A hatékony nyomozás hiányához vezető két bírósági megállapítás - miszerint a hazai hatóságok üggyel kapcsolatos értékelése nem tartalmaz semmilyen bírósági tényfeltárást illetőleg az eseményhez vezető körülmények szélesebb vizsgálatát- elfogadhatatlan, tekintettel, arra, hogy bírói tényfeltárás azért nem történt, mert az ügyész nem emelt vádat. Amennyiben vádat emelt volna büntető bíróság kivizsgálta volna, azonban ennél korábbi szakaszban lezáródott az ügy. Emellett meglátása szerint a magyar hatóságok teljes egészében, az összes körülmény figyelembe vételével vizsgálta az ügyet, így ennek sérelme sem állapítható meg.

A meghozott döntésben a Bíróság 6 szavazattal és 1 ellenszavazattal megállapította a 2. cikk sérelmét, amely keretében 15 ezer euró nem vagyoni kártérítést ítélt meg, illetőleg 5053 euró ügyvédi és egyéb költséget.

A Bíróság döntése az élethez való jog mint legfontosabb alapjog védelmét tükrözi, amelyet kiterjesztően értelmez, és akkor is megvalósul a sérelme, ha az alkalmazott erő aránytalan és ezáltal emberéletet veszélyeztet.

Forrás:
EJEB, R.R. és mások kontra Magyarország, kérelem száma: 19400/11, 2013.04.29.

EJEB, Haász és Szabó kontra Magyarország, kérelem száma:11327/14, 11613/14

Statisztika: http://www.echr.coe.int/Documents/Stats_violation_1959_2014_ENG.pdf

Képek forrása: http://index.hu/belfold/2012/08/10/tagyon/

https://veol.hu/rendorsegi/lovoldozes-es-autos-uldozes-a-tagyoni-ejszakaban-1292202

A bejegyzés trackback címe:

https://arsboni.blog.hu/api/trackback/id/tr328034818

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

DAnna 2015.10.30. 13:31:03

Amennyiben a "körzeti megbízott" csak bemondásra közölte, hogy rendőr, és nem mutatott erre nézve semmilyen hivatalos igazolványt, akkor nem azonosította magát. Ezen az alapon én is bármikor benyöghetem, hogy rendőr vagyok, és aztán nekiállok igazoltatni. Szóval ő hiábzott.

♔bаtyu♔ 2015.10.30. 13:40:38

@DAnna: "Kjølbro dán bíró különvéleményben azonban úgy véli, hogy a 2. cikk sérelme nem történt meg, mivel a rendőr azonosította magát és a fegyvert is csak akkor használta, amikor társa életét veszélyben hitte."

Medgar 2015.10.30. 13:53:14

@DAnna: Én kifejezetten elvárom, hogy ha egy ismeretlen kocsi köröz a környékünkön akkor a rendőrök igazoltassák a benne ülőket.

♔bаtyu♔ 2015.10.30. 17:40:43

@Medgar: Egyetértek és ha a rendőr azonosítás után is menekül, akkor akár lövésekkel is állítsák meg őket.

Válasszunk · http://valasszunk.blog.hu 2015.10.30. 18:33:06

@Medgar: Alapvetően egy baj van ezzel. Senki sem mondja azt, hogy ne igazoltassa őket. Azt viszont mondja, hogy a rendőrnek azért van megfelelő igazolványa, stb. hogy azzal igazolja, hogy ő rendőr, és ne nézzék bűnözőnek. Mert amennyiben a szabályzattól eltér, és így a fellépése jogszerűtlen és fenyegető, akkor a másik kerül jogos védelmi helyzetbe, vagy vélt jogos védelmi helyzetbe. Mindkét esetben beleférne jogszerűen.

A jogos védelmi helyzetben cselekvőre viszont a rendőr úgy lő "önvédelemből", mintha a betörő önvédelemből szúrna le téged, amikor kikergetnéd az otthonodból. Ezen a ponton a jogsértést egyik fél sem tagadja, és immár az ügyben a bíróság jogerősen mondta ki a rendőr jogsértését.

A különvélemény pedig azért nem alapos, mert a bemondás erre nem felel meg. A vonatkozó szabályokkal a rendőr tisztában volt, csak azokat annak ellenére tudatosan áthágta, hogy neki sokszor elmondták: Ezek áthágása valaki életébe kerülhet. És ennek következtében alakult ki egy életveszélyes helyzet.
süti beállítások módosítása